Sağlıklı bir diyetle başlamak için 10 ipucu

Sağlıklı bir diyetle başlamak için 10 ipucu

Ocak 5, 2021 0 Yazar: admin

Siz de daha sağlıklı yemek yemek ister misiniz? Sizin için 10 basit ipucu listeledik. Bu ipuçları, yeme alışkanlıklarınızı iyileştirmenin temelidir. Açık ve basit. Çünkü beslenme tavsiyeleri söz konusu olduğunda bazen ağaçlar için ormanı artık göremeyeceğinizi hayal edebiliyoruz. Daha sağlıklı yemek ister misin? O zaman bu ipuçlarına dikkat edin!

1. 80-20 kuralı
Mükemmellik için çabalamak felç edici olabilir. Hedefinize ulaşamamaktan korktuğunuz için bir şeye başlamanızı bile engelleyebilir. Ya da başlıyorsunuz, ama çabucak pes ediyorsunuz çünkü% 100 doğru yapmıyorsunuz ve sonra zaten batırdığınızı düşünüyorsunuz. Bu nedenle,% 100 sağlıklı yiyecek için çabalamak iyi bir fikir değildir. % 80 sağlıklı yemek yemeyi hedefleseniz iyi olur. Diğer% 20’lik kısım da daha az sağlıklı olabilir, örneğin gerçekten bir parça kek gibi hissettiğiniz günlerde veya dışarıda yemek yediğinizde. Suçlu hissetmeden bunun tadını çıkarabilirsiniz.

2. Daha fazla meyve
Meyve çok miktarda besin içerir. Lif, vitamin, mineral ve antioksidan bakımından zengindir. Ayrıca sağlığınıza fayda sağlayan her türlü bitki maddesini içerir. Bu nedenle günde 2-3 porsiyon meyve yiyin. Her zaman aynı meyveyi seçmeyin, farklı türleri değiştirin.

3. Daha fazla sebze Sebzeler
de iyi besinlerle doludur. Meyve gibi, bol miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan içerirler. Yine de meyve ve sebzeler kesinlikle aynı değil. Tam olarak aynı maddeleri veya aynı oranlarda içermezler. Bu nedenle her gün yeterince meyve ve yeterli sebze yemek önemlidir. Günde en az 250 gram sebze yemeniz tavsiye edilir. Bu minimumdur. Optimal sağlık için birkaç sebze daha almak daha iyidir.

4. Daha az şeker
Obezite ve her türlü hastalıktaki büyük artışın temel nedenlerinden biri aşırı şeker tüketimidir. Bu nedenle şeker alımınızı sınırlandırmaya çalışın. Alkolsüz içecekler, meyve suyu, şekerleme, bisküvi, hamur işleri ve şekerli süt ürünleri bırakarak büyük adımlar atarsınız.

5. Sağlıklı porsiyonlar
Elbette sadece ne yediğiniz değil, ne kadar yediğiniz de önemlidir. Kadınlar için günde 2000 kalori, erkekler için 2500 kalori. Ancak, daha az veya daha fazla kaloriye ihtiyacınız olabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, bir günde ne yaptığınıza, ne kadar uzun olduğunuza ve ne kadar ağır olduğunuza bağlıdır.

6. Doğru karbonhidratlar
Genel olarak, çok fazla basit karbonhidrat yeriz. Bunlar vücudunuzda şekerle hemen hemen aynı etkiye sahiptir. Obeziteyi teşvik ederler ve daha az enerjik hissetmenize neden olabilirler. Şeker, beyaz un ürünleri, pirinç ve patates içeren tüm ürünlerde basit karbonhidratlar bulunabilir. Karmaşık karbonhidratlar iyi bir enerji kaynağıdır. Bunlar meyvelerde, sebzelerde, tohumlarda, (sözde) tahıllarda ve baklagillerde bulunur. ( Saf Şekil )

7. Atıştırmalıklar Atıştırmalık
alıp almamak kişisel bir seçimdir. Özellikle vücudunuzu dinleyin. Sık sık atıştırmalık gibi hissediyor musunuz? O zaman çok az içebilirsin ve vücudun aslında su istiyor. Ya da gerçekten aç hissetmediğinizi, ancak sık sık yemek yemenin bir alışkanlık olduğunu. Çünkü buna alışkınsın, sadece öyle hissettiğin için ya da dikkatini dağıtmak istediğin için. Bunu kendiniz ayırt etmeye çalışın. Sadece gerçekten acıktığınızda yiyin.

8. Saf ve işlenmemiş yiyecek
Mümkün olduğunca saf ve işlenmemiş yiyecekleri seçin. Örneğin sebzeler, meyveler, baklagiller ve sert kabuklu yemişler. Yüksek oranda işlenmiş gıdalardan kaçının. Genel olarak, içerik listesi uzun olan ürünlerden kaçınmak daha iyidir.

9. Doyurucu yiyecekler Aşırı yemekten
kaçınmak için yemeye doyurucu yiyecekler seçin. Bu konuda size yardımcı olan şey:

  • Proteinler: kabuklu yemişler , tohumlar, çekirdekler, baklagiller ve (sözde) tahıllar
  • Lif: sebzeler, meyveler, kabuklu yemişler, tohumlar, çekirdekler ve baklagiller
  • Yağlar: avokado, zeytinyağı, hindistancevizi yağı , kabuklu yemişler, tohumlar ve çekirdekler

10. Daha fazla su için
Son olarak, ancak en az değil: yeterince su için. Bu, sağlıklı bir enerji seviyesine, optimal beyin fonksiyonuna ve iyi bir ruh haline katkıda bulunur. Günde 2 litre genel kılavuzdur. Ancak bu yine, hava durumu, ne kadar egzersiz yaptığınız ve ne kadar terlediğiniz gibi birkaç faktöre bağlıdır.


Tutun akılda bunu overcomplicated değil kendiniz için uygun sağlıklı beslenme tutun. Mükemmellik için çabalamayın, şeker alımınızı sınırlandırmayın, karmaşık karbonhidratları tercih edin ve daha fazla meyve ve sebze yiyin. Ayrıca çok yemek yememek ve yeterince içmek de önemlidir.